26.06.14

Brokolicový krém 100x jinak

Určitě umíte uvařit brokolicovou polévku. Jak jinak :) Rychlá, dobrá, i děti jí mají rády. Obzvláště, je-li mixovaná. Uměním ale je jí obměňovat. Dneska pustíme uzdu kreativitě a víc než vařit budeme experimentovat. Koukneme na to, jak s takovou jednoduchou polévkou kouzlit a proměňovat ji.


Co potřebuji:
brokolici
cibuli
brambory nebo jáhly
koření
sůl
shoyu
semínka
smetany

Když dělám brokolicovou polévku či brokolicový krém, vycházím vždy ze základu z cibule. Osmažím rychle na oleji a přidávám koření. Trochu soli, skoro vždy drcený kmín a pepř. A teď už můžeme čarovat s chutěmi a obměňovat. Má nejoblíbenější varianta je brokolicová polévka s muškátovým oříškem. Krásně voní a ten muškátový oříšek úplně změní chuť. A ještě jeden tip, který není moc známý a je skvělý na studenější dny. Do hotové polévky vymačkat šťávu se syrového nastrouhaného zázvoru. Mňam. Zázvor pěkně zahřeje a polévka je trošku ostřejší. Někdo má rád brokolicový krém s římským kmínem - proč ne, vyzkoušejte.

Na začátku vaření se rozhoduji, jestli bude tentokráte polévka úplně hladká, tj. budu dělat krém, nebo jestli část brokolice nechám takovou polo-syrovou. V tomto druhém případě přidávám malé růžičky brokolice na konci vaření a nechávám je v polévce jen chvíli "dojít". Na obrázku je právě tahle. S kousky brokolice uvnitř. Ale zpět k postupu vaření. Mám osmaženou cibuli a přidáno koření. Část brokolice nakrájené na velké růžičky přidám na cibuli a zaliji vodou. Ještě přidávám buď brambor nebo jáhly na zahuštění. Jakmile se zelenina a jáhly/brambor uvaří, vše rozmixuji dohladka.

Další čarování je se smetanou. Jestliže chci polévku zjemnit, přidám smetanu - jakou je plně na vás. Normální, mandlovou,  sójovou, kokosové mléko. Každý typ smetany přidá trošku jinou chuť. Nebo nepřidávám žádnou a  je to taky super. A na závěr samozřejmě přidávám shoyu, mou milovanou. Dodá polévce ten pravý šmak.

A je to. A co ještě mohu měnit? Třeba to, čím polévku posypu. Miluji sezamové semínko, ale nebojte se sypat čímkoli jiným - semínka dýňová, slunečnicová, lněná, kešu, para, vlašské. Nejlepší je trošku je nadrtit v "suribashi misce" - v keramické misce s vnitřním rýhováním na drcení ořechů. Také je super přidat do hotové polévky třeba syrové kousky červené papriky, ať je polévka barevná či rukolu, ta tam chutná skvěle.

A v poslední řadě si můžeme pohrát s tím, co k polévce podáváme. Na obrázku je moje milovaná celerová pomazánka (pro recept klikněte tady), nebo růžovka - recept tady, či cokoliv jiného. Kdo nejí pečivo, může do misky s polévkou nasypat kuskus a nechat ho v polévce dojít, či bulgur. Či jakékoliv jiné obiloviny, které máte uvařené vedle.

Co vše tedy můžeme na takové jednoduché polévce měnit?
1. strukturu - polévka mixovaná či s kousky brokolice
2. koření - pepř, drcený kmín, muškátový oříšek, šťáva ze zázvoru, římský kmín
3. čím polévku zahustím - brambory, jáhly, jakékoliv jiné uvařené obiloviny rozmixuji
4. zjemnění různými smetanami
5. čím polévku posypu či nazdobím
6. co podávám k polévce

Přeji příjemné experimentování!

                                                            Magdalenka, 26.6.2014

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. 



20.06.14

Lebeda zahradní aneb divoký špenát - recepty

Jak to tak bývá, v létě je najednou všeho nějak moc a co s tím? Dnes se spolu podíváme na zahradní lebedu neboli divoký špenát, v červeno-zelené formě, latinsky Atriplex hortensis a na to, jak si na ní pochutnáme a jak si jí dáme "k ledu" na zimu. Na obrázku to červeno-zelené, to světle zelené vpravo je mangold, taktéž vynikající jako špenát.


JAK VYPADÁ
Jakmile jednou tuhle rostlinu uvidíte, nezapomenete na ni. Je pořádně vysoká, má až 2 metry a hooodně rychle se šíří. Ano ano, jako plevel. Existuje samozřejmě i divoká varianta, tu můžete používat stejně jako tuto zahradní formu. Najdete varianty červené, zelené i žluté. Je to jednoletá bylina a rozšiřuje se tak nějak sama. Když na ní zapomenete a necháte třeba jen jednu rostlinku na záhonu, příští rok jí budete mít všude kolem spoustu.

K ČEMU JE DOBRÁ
Obsahuje vitamín C, B1, B2, B3, E a hlavně velké množství dobře vstřebatelného vápníku, což se hodí jak pro dětičky, tak pro vegetariány a vegany :) Ten neustálý komentář : "A kde bereš vápník, když nejíš mléčné výrobky?" Že? Tak tady máme odpověď. Můžete jí používat stejně jako špenát. Oproti špenátu má tu výhodu, že obsahuje méně šťavelanů, takže je taková jemnější a nezatěžuje ledviny. Mladou jí můžeme dávat do salátů (trháme lístky), když má tak 5-6 týdnů využíváme listy stejně jako "špenát". Červený stonek se nepoužívá. To červené barvivo, antokyan, se během vaření jakoby "rozpustí" buď ve smetaně či jiném tuku, takže lístky jsou pak zelené a šťáva, omáčka, smetana či cibule, která se osmažila na tuku před tím, než jsme přidávali nasekané lístky lebedy, je růžová. Můžeme jí pít jako čaj, vymačkat šťávu a pak samozřejmě vařit, smažit, možné i na sladko.



A tohle všechno zvládne :
- rozpouští hleny v plicích i průduškách, tj. je na kašel, nachlazení, chrapot
- pomáhá při revmatismu, dně, proti otokům kloubů
- na akné, ekzémy, kožní vyrážky
- proti osteoporóze, křivici u dětí
- v těhotenství jako prevence proti kazivosti zubů a vyplavování vápníku z kostí
- semena fungují jako projímadlo

JAK PŘIPRAVIT
Čerstvá šťáva – nať odšťavíme v odšťavovači nebo umeleme a vymačkáme šťávu. Užíváme 1/4 sklenky se lžící medu při nachlazení s kašlem, chrapotu, křivici a osteoporóze. V těhotenství stejnou dávku několikrát týdně nebo pravidelně salát z čerstvých listů.

Odvar – 2 lžíce čerstvé nati zalijeme 1/4 l studené vody,  vaříme 3 minuty, necháme 1/2 hodiny vyluhovat, sladíme medem. 4x denně 125 ml při kašli.

Nálev – 2 lžíce čerstvé nati nebo 1 lžíci sušené zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 3-4 x denně při dně, revmatismu a na kožní problémy.

ZAMRAZENÍ NA ZIMU
Starší listy je dobré povařit nebo alespoň spařit. a stejně tak to uděláme, když si jí chceme zamrazit. Listy nakrájíme, spaříme horkou vodou, necháme vychladnout, nandáme do pytlíků a v zimě ejchuchů, máme něco svého zeleného na talíř.

Dobrou chuť!

                                                                          Magdalenka 20.6.2014

PS: Chcete dostávat recepty a další tipy k vaření či jiné inspirace do Vašeho emailu? Přihlaste se pro odběr novinek ve formuláři vlevo pod menu:  www.dotknise.cz

11.06.14

Kosmatice aneb osmažený květ bezu

Tahle pochoutka, kterou si dnes připravíme, se dříve smažila hodně často. Znali ji hlavně naše babičky, které věděly, že je lepší zajít občas do přírody, než k řezníkovi pro maso a udělat řízek "bezový". Květ černého bezu pomáhá hlavně na kašel, snižuje horečku a podporuje pocení. Což se někdy může hodit, že? Energii tohoto malého zázraku přírody můžeme okusit různými způsoby - v horku doporučuji limonádu z květů bezu (do vody dáme pár květů bezu, plátky citrónu, můžeme dosladit - ale nemusíme :)), bezinkové víno, v sirupu či na pleťovou vodu pro problematickou pleť. My dnes spolu zkusíme kosmatici, neboli květ bezu obalený a osmažený. A jak jinak, obalíme si ho v hrašce (směs z hrachu, bez vajíček a mléka - o hrašce víc tady http://blog.dotknise.cz/2014/04/kvetak-obaleny-v-hrasce.html )


Na dnešní dobrotu budeme potřebovat:
květy bezu (vyberte nějaké napolo rozvité) množství dle vás
hraška
voda
lněné semínko
slunečnicové semínko
shoyu
olej na smažení

A jdeme na to. Nejprve musíme mít natrhané květy bezu, to dá rozum. Trháme je i se šťopkou, protože za ní pak můžete kosmatice držet. Mám zkušenost, že květy vydrží v lednici do druhého dne, ale samozřejmě, nejlepší je natrhat, usmažit. Květy NEmyjeme, ztratili bychom tím to, co chceme získat. Živiny z květů a výživný pyl. Ale je dobré květy trošku vyklepat, ať si neusmažíme broučky. Co doporučuji je NEtrhat květy vedle frekventované silnice, chi.


V misce si připravíme těstíčko z hrašky. Když budeme přilívat vodu a metličkou hrašku promíchávat, počítejme s tím, že nám směs bude ještě houstnout. Ale s vodou opatrně. Směs musí být tuhá tak akorát. A schválně si ji ochutnejte. Je hořká. Nebojte, až to usmažíte, hořké to není. Když by náhodou ještě bylo, znamená to, že jste směs dostatečně neusmažili. Do obalovacího těstíčka vmícháme semínka, můžeme přidat i trochu shoyu, aby to bylo slanější, ale záleží na vás. A jdeme obalovat a smažit.


Květ namáčíme do směsi a pokládáme na rozpálený olej. Smažíme do zlatova po obou stranách, doporučuji na pánvičku víc oleje. 


Po vyndání osušíme v ubrousku a jdeme si vychutnat tu dobrotu. Jako příloha jsou skvělé nové brambůrky, bramborová kaše, polentová kaše, jáhlová kaše, tatarka a salátek. Ale jsou skvělé i samotné. A samozřejmě, kdo máte rád sladké, doporučuji i na sladko :)

Dobrou chuť!

                                                      Magdalenka 11.6.2014

PS: Chcete dostávat recepty a další tipy k vaření či jiné inspirace přímo do Vašeho emailu? Není problém! Prosím, zaregistrujte se pro odběr novinek tady:  http://www.dotknise.cz/





06.06.14

Rajská a plněné papriky

Včera jsem procházela nafocená jídla, co mám do zásoby, a úplně mě pohledem upoutala rajská s plněnýma paprikama. Mňam. Možná tou barevností. Červená barva dodává sílu, vitalitu, energii, nejen v jídle, ale i v případě, že nosíte oblečení téhle barvy. Takže, jestli jste unavení, chcete nějak energizovat, vemte na sebe něco červeného, třeba jen spodní prádlo :) My jdeme na uvaření rajské a pro plnění vybereme jaké papriky? Červené :) Nejen že krásně vypadají, jsou ze všech plněných paprik taky nejchutnější (teda dle mě).


Tahle dobrota nám zabere trošku víc času, než jsme zvyklí. Ale rozhodně ne tolik, jako kdybychom vařili rajskou s masem. To my nepoužijeme. Místo masa, aby měli plněné papriky masovou chuť, použijeme uzený tempeh. Směsi na plnění si můžete udělat o něco víc a dát jí jen tak zapéct na plech, děti mívají rádi přesně tohle, bez té papriky.

Na porci pro 4 osoby si připrav:

NA PLNĚNÉ PAPRIKY
2 velké červené papriky (pro každou osobu bude 1/2)
1 uzený tempeh
bílou rýži 200 - 250 g
zelenou petrželku
shyou

NA OMÁČKU
4 větší cibule
6 velkých rajčat nebo rajčata v plechovce v rajčatové šťávě, kečup nedoporučuji
1/4 celeru
2 mrkve
někdo dodává i červenou řepu
bobkový list
nové koření
sůl
skořici
hřebíček
sójovou či jinou smetanu
něco na doslazení - slad, cukr

PŘÍLOHA
Dle Vaší chuti, buď celozrnný knedlík (najdete v předchozích receptech) nebo těstoviny

A jdeme na to. Začínám rýží, protože ji potřebuji mít uvařenou do náplně a  to chvilku trvá. Než se rýže uvaří, připravím zeleninu a udělám základ omáčky. Papriky rozkrojím na půl, vyndám jadýrka, omyju a mám připraveno. Cibuli standardně na 1/2 měsíčky, mrkev, celer na kostičky. Abych neměla v omáčce šlupky z rajčat, rajčata předem oloupu. Je to jednoduché. Nakrojíte slupku rajčat, jako byste chtěli rajče rozkrojit na čtvrtiny, rajčata zalijete horkou vodou a hned vidíte, že se slupka začíná olupovat. Rajčata vyndáte, oloupete a nakrájíte. A můžete jít na omáčku. Začínám smažením cibule, jak jinak. Když je cibule dozlatova, přidám špetku soli a pepře. Přidám mrkev a celer a zaliju horkou vodou tak, aby byla zelenina ponořená a nechám vařit. Asi po 10 minutách přidám i rajčata. Vedle jsem zatím dala koření do malého kastrůlku - bobkový list, nové koření, hřebíček, přilila horkou vodu a nechala vyvařit. Vývar z koření přidávám do omáčky před tím, než sundávám ze sporáku. Skořici sypu přímo do hrnce s omáčkou. A jdu na směs.


Do rýže, která je mírně rozvařená, vmíchám najemno nakrájenou petrželku, kterou jsem si teď dodělala, a nahrubo nastrouhaný tempeh. Vše zamíchám a ochutím shoyu. Vznikne mi směs, kterou bych už hned mohla sdlábnout :) Určitě ji ochutnejte, je třeba, aby byla dostatečně slaná. Klidně i přisolte, dle vaší chuti. Částí směsi naplním papriky a část nechám na plechu jen tak zapéct. Nacpu papriky a dám je do trouby k upečení. Pečou se 15-20 min na 180 stupňů, podle toho, jak je chcete mít měkké.  


A teď už jen příloha a dodělat omáčku. Zelenina v hrnci krásně změkla, koření se vyvařilo. Přileju vývar z koření na uvařenou zeleninu. Vezmu mixér, umixuji hladkou směs. Je-li moc hustá, přidám horkou vodu a hlavně vývar z koření. A začíná finální ochucování. Už jsem omáčku sundala z ohně (sporáku) a přidávám smetanu (mandlovou, ovesnou, sójovou, normální - dle vašich preferencí), aby omáčka dostala jemnost. Pak ještě slad, agáve sirup, prostě něco, čím omáčku dosladíme. A jestli není dostatečná chuť "rajské" - po rajčatech, mám ještě v zásobě koncentrovanou pastu z rajčat. Tak ji vmíchám. Pak už jen přisypat skořici, trochu shoyu a soli a máme hotovo!

Přílohu nechám na vás. Užijte si energii červené barvy a chuťový zážitek.

                                                                              Magdalenka 6.6.2014