Co potřebuji:
brokolici
cibuli
brambory nebo jáhly
koření
sůl
shoyu
semínka
smetany
Když dělám brokolicovou polévku či brokolicový krém, vycházím vždy ze základu z cibule. Osmažím rychle na oleji a přidávám koření. Trochu soli, skoro vždy drcený kmín a pepř. A teď už můžeme čarovat s chutěmi a obměňovat. Má nejoblíbenější varianta je brokolicová polévka s muškátovým oříškem. Krásně voní a ten muškátový oříšek úplně změní chuť. A ještě jeden tip, který není moc známý a je skvělý na studenější dny. Do hotové polévky vymačkat šťávu se syrového nastrouhaného zázvoru. Mňam. Zázvor pěkně zahřeje a polévka je trošku ostřejší. Někdo má rád brokolicový krém s římským kmínem - proč ne, vyzkoušejte.
Na začátku vaření se rozhoduji, jestli bude tentokráte polévka úplně hladká, tj. budu dělat krém, nebo jestli část brokolice nechám takovou polo-syrovou. V tomto druhém případě přidávám malé růžičky brokolice na konci vaření a nechávám je v polévce jen chvíli "dojít". Na obrázku je právě tahle. S kousky brokolice uvnitř. Ale zpět k postupu vaření. Mám osmaženou cibuli a přidáno koření. Část brokolice nakrájené na velké růžičky přidám na cibuli a zaliji vodou. Ještě přidávám buď brambor nebo jáhly na zahuštění. Jakmile se zelenina a jáhly/brambor uvaří, vše rozmixuji dohladka.
Další čarování je se smetanou. Jestliže chci polévku zjemnit, přidám smetanu - jakou je plně na vás. Normální, mandlovou, sójovou, kokosové mléko. Každý typ smetany přidá trošku jinou chuť. Nebo nepřidávám žádnou a je to taky super. A na závěr samozřejmě přidávám shoyu, mou milovanou. Dodá polévce ten pravý šmak.
A je to. A co ještě mohu měnit? Třeba to, čím polévku posypu. Miluji sezamové semínko, ale nebojte se sypat čímkoli jiným - semínka dýňová, slunečnicová, lněná, kešu, para, vlašské. Nejlepší je trošku je nadrtit v "suribashi misce" - v keramické misce s vnitřním rýhováním na drcení ořechů. Také je super přidat do hotové polévky třeba syrové kousky červené papriky, ať je polévka barevná či rukolu, ta tam chutná skvěle.
A v poslední řadě si můžeme pohrát s tím, co k polévce podáváme. Na obrázku je moje milovaná celerová pomazánka (pro recept klikněte tady), nebo růžovka - recept tady, či cokoliv jiného. Kdo nejí pečivo, může do misky s polévkou nasypat kuskus a nechat ho v polévce dojít, či bulgur. Či jakékoliv jiné obiloviny, které máte uvařené vedle.
Co vše tedy můžeme na takové jednoduché polévce měnit?
1. strukturu - polévka mixovaná či s kousky brokolice
2. koření - pepř, drcený kmín, muškátový oříšek, šťáva ze zázvoru, římský kmín
3. čím polévku zahustím - brambory, jáhly, jakékoliv jiné uvařené obiloviny rozmixuji
4. zjemnění různými smetanami
5. čím polévku posypu či nazdobím
6. co podávám k polévce
Přeji příjemné experimentování!
Magdalenka, 26.6.2014
PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz ve formuláři vlevo pod menu.