08.02.17

Cizrnový hummus - delikátní pomazánka - recept a tipy na obměnu

To je ale hummus! Mňam! Ano, slova jsem správně volila :) Hummus miluji. Tuhle lehce nakyslou pomazánku z cizrny. Že to straaašně dlouho trvá, než se udělá? Nene, jde to celkem rychle. Mám pro vás "zrychlovací" tipy. Pojďte kouknout na základní recept na hummus a na jeho obměny.


Suroviny:


  • 2 hrnky cizrny nebo cizrnu z konzervy (tak 3 hrnky)
  • 3 lžičky tahini (sezamová pasta, koupíte např. ve zdravé výživě)
  • 3 lžíce kvalitního olivového oleje + další k podávání
  • 1/2 lžičky drceného římského kmínu
  • 2 lžíce čerstvě vymačkané citrónové šťávy
  • umeocet
  • sůl
  • kousek řasy kombu / wakame (není nutné)


Postup:


Příprava cizrny
Cizrnu namočte přes noc do vody, nejlépe hned v papiňáku, ať to nemusíte přendávat. Ráno vodu slijte, doplňte čerstvou (aby bylo tak 3 cm nad cizrnou). Přidejte kousek řasy kombu (wakame), zavřete papiňák a dejte vařit. Od chvíle, kdy začne papniňák "syčet", vařte 30 min. 

Mixování
Po uvaření slijte z cizrny nadbytečnou vodu (do nějaké skleničky nebo misky, budeme jí možná ještě potřebovat). Přímo do papiňáku přidejte všechno koření, olej, tahini a za tepla umixujte do jemna. Jestli je směs příliš tuhá, přilijte vodu, kterou jste vylili :) Osobně mixuji i s řasou, nemáte-li ji rádi, vyndejte ji před mixováním.

Dochucování
Dolaďuji umeoctem a solí, výsledná chuť je příjemně kyselá a slaná. 

Servírování a obměny
Namažte na chlebíky, nabídněte na party - dejte do misky na stůl a nabírejte zeleninovými či jinými chipsy, dejte do pita chleba se zeleninou, servírujte na listový salát. Experimentujte. 

Chuť můžete obměnit například takto:
  • přidejte dovnitř česnek
  • umixujte napůl s květákem
  • namíchejte s vařenou červenou řepou a umixujte
  • vmíchejte zelené bylinky - koriandr, pažitku
  • přidejte sušená rajčata

Tipy na zrychlení
  • Vaříme v papiňáku 
  • Můžeme mít nakoupenou předvařenou cizrnu v plechovce (např.značka Alnatura). Pak jen jednoduše otevřu a mixuji
  • Uvařím víc cizrny a zavařím si jí do skleniček
  • Jestli něco zbude, dám do mrazáku na "horší časy"
  • Máte něco vy? Napište do komentářů, ráda se inspiruji! :)

Přeji dobrou chuť a příjemné experimentování!

                                                                      Magdaléna, 8.2.2017

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.

07.02.17

Návod jak naklíčit fazole mungo

Znáte? Neznáte? Vyzkoušejte. Co? No přece klíčení různých druhů fazolí a semínek, včetně obilí. Je to jednoduché a získáme tím skvělý zdroj minerálů, vitamínů, bílkovin (proteinů) a antioxidantů, nad kterými na konci zimy naše tělo jen zaplesá. A taky hned máme něco svěžího a zeleného na ozdobu našich talířů.



Jak naklíčit fazole / luštěniny
Stačí nám k tomu jakákoliv skleněná nádoba. Já klíčila mungo ve větším množství a proto jsem použila velkou 5 ti litrovku. Luštěniny je potřeba nejdřív "probudit". Zalít je vodou a nechat je až do rána. Ráno vodu vylít a 2-3x denně propláchnout čerstvou vodou. Fazolky pak necháme ve sklenici klíčit 3-7 dní, podle toho, jak chceme mít velké klíčky. Samozřejmě nezapomínáme proplachovat :) Na mungo stačí 3 dny. Klíčit můžeme také fazolky adzuki, cizrnu nebo jakoukoliv čočku (nesmí být půlená, ale celá).

TIP: Chceme-li si klíčky uchovat v lednici, je dobré je do lednice dát cca 8-12 hodin po posledním propláchnutí, až trochu oschnou. Vydrží nám v lednici až týden.



Klíčení semínek
Klíčit můžeme například řeřichu, ředkvičky, vojtěšku či malá hořčičná semínka. Ty nasypeme do misky, kterou jsme vystlali mokrou vatou. A tu udržujeme vlhkou, dokud nevyrostou malé rostlinky. Doba je podobná jako u fazolek, 3-7 dní. Mističku se zelenou ňamkou si můžeme nechat na stole a průběžně nůžkama ustříhávat a přidávat do našeho jídla.

Použití
Fantazii se meze nekladou! V syrovém stavu na ozdobu polévek, salátů, na pomazánku či máslo na chleba, na pizzu, do Pad Thai nudlí, naklíčené fazolky či cizrnu můžeme navíc osmažit na pánvi a přidat do jídel nebo z nich udělat pomazánku.


Přeji dobrou chuť a příjemné experimentování!

                                                                                          Magdaléna, 7.2.2017

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.