Jak naklíčit fazole / luštěniny
Stačí nám k tomu jakákoliv skleněná nádoba. Já klíčila mungo ve větším množství a proto jsem použila velkou 5 ti litrovku. Luštěniny je potřeba nejdřív "probudit". Zalít je vodou a nechat je až do rána. Ráno vodu vylít a 2-3x denně propláchnout čerstvou vodou. Fazolky pak necháme ve sklenici klíčit 3-7 dní, podle toho, jak chceme mít velké klíčky. Samozřejmě nezapomínáme proplachovat :) Na mungo stačí 3 dny. Klíčit můžeme také fazolky adzuki, cizrnu nebo jakoukoliv čočku (nesmí být půlená, ale celá).
TIP: Chceme-li si klíčky uchovat v lednici, je dobré je do lednice dát cca 8-12 hodin po posledním propláchnutí, až trochu oschnou. Vydrží nám v lednici až týden.
Klíčení semínek
Klíčit můžeme například řeřichu, ředkvičky, vojtěšku či malá hořčičná semínka. Ty nasypeme do misky, kterou jsme vystlali mokrou vatou. A tu udržujeme vlhkou, dokud nevyrostou malé rostlinky. Doba je podobná jako u fazolek, 3-7 dní. Mističku se zelenou ňamkou si můžeme nechat na stole a průběžně nůžkama ustříhávat a přidávat do našeho jídla.
Použití
Fantazii se meze nekladou! V syrovém stavu na ozdobu polévek, salátů, na pomazánku či máslo na chleba, na pizzu, do Pad Thai nudlí, naklíčené fazolky či cizrnu můžeme navíc osmažit na pánvi a přidat do jídel nebo z nich udělat pomazánku.
Přeji dobrou chuť a příjemné experimentování!
Magdaléna, 7.2.2017
PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.
Žádné komentáře:
Okomentovat