23.04.14

Květák obalený v hrašce

Jaro je v plném proudu a na pultech zelenin se již začíná objevovat květák. Tak hurááá na něj! Dnes si zkusíme „klasiku“ jinak, obalovaný květák, ale ve směsi bez vajíček a pšeničné mouky. V obalu z hrašky. Tahle obalovací směs je populární hlavně v Indii. Smaží v ní, co se dá, všemožná zelenina – mrkev, řapíkatý celer, brokolice, květák a spoustu dalšího, ale i  ovoce – jako je banán, jablka. A je to skutečně delikatesa. Ocení ji všichni, kdo mají rádi křupavé obaly, včetně těch, kteří se vyhýbají lepku („bezlepkáči“) nebo alergici či vegani (nepoužívají vajíčka).  Neposlední výhodou je to, že v takhle mňamózní křupavé konzistenci si pochutnají i děti a ani neví, že dlabají zeleninu a luštěninu.


Hraška je směs, jejíž základem je mouka z hrachu a kukuřičná mouka. V Indii je základem téhle směsi na obalování hlavně mouka z cizrny. To jest, pro Vás, kdo máte doma mlýnek na obilí, můžete si tuhle obalovací směs vyrobit sami a dát si do ní ingredience, které vy chcete. Dá se koupit již připravená ve zdravých výživách. Je jí několik druhů. Hraška pikantní – s kořením na obalování, hraška na zahušťování – omáček, polévek a hraška s vanilkou do buchet. Vyberte, co máte rádi a vyzkoušejte. Na Facebooku najdete na jejich stránce i super recepty slané i sladké.  www.facebook.com/hraska


A my jdeme na obalovaný květák.

Pro 4 osoby si připavte:
½ květáku
hrašku – cca 200 g
2 lžičky semínek, co máte rádi - doporučuji sezam světlý i tmavý
sůl
shoyu
vodu cca 300 ml
olej na smažení


Nejprve si připravuji květák. Rozdělám ho na menší růžičky, jsou-li větší, podélně je rozříznu, ať jsou „růžičky“ trochu placatější. Ke smažení totiž používám pánvičku a lépe se to smaží. Květák na chvíli povařím v horké vodě, ať je smažení rychlejší. Dám rozpálit pánvičku s olejem a jdu namíchat směs na obalování. Do mísy nasypu suchou směs, přidám semínka, za sucha rozmíchám.  Přilévám postupně vodu a metličkou rozmíchávám. Vzniká kašovitá směs, která bude ještě sama od sebe houstnout. Takže chvilenku počkám a případně ještě doleju vodu, ať to není jako hrouda. Vodu jsem tentokráte jen odhadla, neb vařím „podle voka“ a když jsem připravovala směs, zapomněla jsem si to odměřit! Tak prosím s vodou pomalu :) Ještě přidám trošku shoyu (mám ráda směs slanější) a jdu „máchat“ květák v hrašce. Směs by měla být hustší, aby mi nestékala z květáku, když ho v ní „vymáchám“. Jako když bych si chtěla na tělo nandat léčivé bahínko a chtěla bych, aby na kůži zůstalo. Květák „obalím“, celý povrch květáku je teď pokryt hustou směsí. A dávám na rozpálený olej. Růžičky kladu kousek od sebe, ať se mi nespojí a mám jednotlivé kousky květáku.  Jestliže jste poprvé netrefili hustotu a směs se vám roztekla na pánvi, nevadí, zkuste zahustit zbytek a první várku usmažte, jak je. Tu placku, která vznikla na pánvičce, jednoduše rozlámejte či rozkrájejte. Chutná i tak :) Po osmažení na jedné straně (směs bude na okrajích krásně hnědnout), květák otočím a „rozplácnu“ na pánvičce, aby se to pěkně prosmažilo. A jdeme servírovat! Příloha je na Vás :) Dobrou chuť!

                                                23.4.2014 Magdalenka

15.04.14

Semíky a kurzíky, kam chodím

V posledních letech se docela hodně dostávám do kontaktu s lidmi, kteří organizují akce osobního rozvoje. Nejen díky tomu, že žiju v centru rodinných konstelací a  meditací, ale i díky tomu, že vidím „do kuchyně“ jednoho serveru pro osobní rozvoj - Letacek.cz

Často se mě lidi ptají – ty jsi prošla všechny ty výcviky a akce, co tu probíhají? Nee, všechno jsem neprošla :) Když na nějaký kurz či akci jdu, tak si většinou dlouho vybírám a nechodím tak často. Mám k tomu hlavně dva důvody.

1. Protože dělám to, co dělám - www.dotknise.cz a žiju v prostředí, kde skoro pořád probíhá nějaká akce osobního rozvoje. Vnímám, že osobní rozvoj je tu pořád, že se nejvíc rozvíjím právě skrze komunikaci s lidmi v mém okolí. Lidé přijedou, makají na sobě, rozebírají svoje problémy, dívají se na to, co se jim v životě stalo a konzultují to (když mají chuť) se mnou v kuchyni nebo v kavárně. Někdy dojdou na masáž, kde je taktéž prostor pro "pokec". Práce v kuchyni je pro mě zajímavá nejen z hlediska vaření, ale i z hlediska sdílení a možnosti být s lidmi přesně v tom, co prožívají, co zjišťují, co o sobě objevují. Já jim mohu trošku pomoci tím, co jim uvařím (ano, pro každou skupinu jsou to jiná jídla – většinou dle tématu co se probírá), oni mě tím, co se mnou sdílí. A právě skrze toto mohu i já o sobě něco objevit, něco se dozvědět. Osobní rozvoj a duchovní práce je pro mě běžnou součástí života, neberu to jako něco speciálního.

2. Když se rozhoduju, kam bych chtěla jít - na jaký kurz osobního rozvoje - samozřejmě, vycházím ze sebe. Co teď právě potřebuji, na co se cítím. A pak vybírám. A není to jednoduché. Mám pocit, že v Čechách se v poslední době hodně otevřel trh a objevila se spousta nových lektorů. Ale, jak si dobře vybrat? Kdo je skutečně ten pravý pro mě a jak to mám poznat? Tak jdu hledat. Nejdřív se ptám sama sebe – kdo mi koho doporučil? Takže - pro mě funguje osobní doporučení, osobní zkušenost. To je dle mě nejjistější. Tak jdu na to. Něco si o daném lektorovi najdu na internetu. Ale pořád ještě nevím, jestli je to ten pravý pro mě. Potom zkouším hledat podle tématu – kdo, který lektor se věnuje tomu a tomu a koho najdu. A teď přichází ten finální výběr. Pro mě osobně je nejlehčí rozhodnout se tak, že se s daným člověkem potkám. Hned vím, jestli mě sedí nebo ne a jestli chci jít na jeho akci.

Otázkou ale je, kde můžu lektora jen tak poznat, potkat, abych nemusela platit celou jeho akci a rezervovat si celý víkend? Můžu jít na nějaký festival, těch poslední dobou přibývá, nebo můžu jít sem – na náš Večer setkání s lektory osobního rozvoje , tentokráte ještě v divadle Kampa, v pátek, 11.4.2014 Do tohohle večera směřuji svou energii, protože se mi líbí jeho myšlenka. Je to vlastně o tom, co jsem psala nahoře – mít možnost potkat se s lektory osobního rozvoje „naživo“ ještě před tím, než třeba na některého z nich vyrazím.


Během jednoho večera je tu možnost setkat se s několika lektory osobního rozvoje, získat novou inspiraci, užít si pohodový večer. A samo, budu tam taky :) Tak jestli chcete, přijďte se inspirovat, nebo přijďte jen tak na pokec, ráda Vás potkám :)

Kopřivy - tipy a recepty

Kopřiva je čarodějnou bylinou jarního období. Dá se s ní udělat spoousta mňamek, které mimo jiné:
 - detoxikují naše tělo (ulehčení na jaře)
 - dodávají velké množství železa (proti chudokrevnosti a únavě)
 - přinášejí sílu jara
 - dodávají křemík a vzácné minerály, které ocení hlavně naše vlasy a nehty

Dnes pro Vás mám tipy, jak tuto rostlinku použít a recept na kopřivový krém/polévku.


Na vaření je nejlepší ji využívat hlavně zjara, když je mladá a a křehká. Jakmile začne kvést, už z ní nevaříme, všechna energie rostlinky je směrována do květů a listy už nejsou tolik výživné. Můžeme si ji taktéž nasušit na zimu na čaj. Čaj nejvíc pomáhá na zmíněnou detoxikaci a hlavně při problémech s močovým měchýřem. Výluh je totiž značně močopudný, tj. když se v měchýři něco děje, pitím čaje z kopřiv víc běháme, víc tento "rezervoárek" promýváme a zabraňujeme tak množení těch potvůrek, které způsobují zánět. Ideální je v kombinaci s celíkem zlatobýlem, přesličkou a břízou. Je to skutečně osvědčená směs, mívala jsem faaakt často záněty močových cest a ledvin. Dobrá je taktéž na vlasy - vlhké vlasy oplachovat výluhem (čajem) z kopřiv.

Co tedy můžeme z kopřiv připravit?
 - čaj k pití, výluh na polévání vlasů - pro sílu a lesk
 - kopřivovou polévku
 - kopřivovo-mangoldový špenát k rýži a čočkovému nákypu či k čemukoliv jinému
 - můžete je přidat do (velikonoční) nádivky
 - kopřivovou pomazánku (příprava obdobná jako špenátová pomazánka)
 - do jakýchkoliv zapečených nákypů a nádivek


Na KOPŘIVOVOU POLÉVKU pro 4 osoby budeme potřebovat:

  • cca 150 g mladých kopřiv
  • 2 cibule
  • 8 menších brambor
  • 2 stroužky česneku
  • pepř
  • sůl
  • kmín
  • olej
  • cca 1,7 l vody
  • shoyu bio
  • smetanu (použila jsem mandlovou)



POSTUP
Nejprve nasbíráme kopřivy. Abych se moc nepopálila, používám jemné latexové rukavice a kopřivy stříhám přímo do mísy. Těch 150 g kopřiv je přibližně plná středně velká mísa o průměru 25 cm. Když máte víc času, klidně si kopřiv nasbírejte víc. Samo – na sušení nebo na další dobroty. Ve sklepě nebo v lednici vydrží svěží i několik dní. A jdeme na loupání. Nejdřív cibule. Oloupám, nakrájím na půlměsíčky a dám hned smažit na rozpálený olej. Než se cibule osmaží, spařím kopřivy horkou vodou, nakrájím na drobno. Nechám si i tu vodu. Trošku jí většinou vypiju a zbytek přileju do polévky (až budu zalévat vodou). Než se usmaží cibule, oloupu a nakrájím brambory, připravím 2 stroužky česneku. Na cibuli, která se mi smaží, přidám trošku soli, kmín, pepř, přihodím brambory a trochu je orestuji. Tak za 1min zaliju horkou vodou a nechám vařit. Za cca 10min, když už jsou brambory skoro uvařené, přidám pokrájené kopřivy. Přidávám je až teď kvůli tomu, aby se dlouho nevařily. Není to třeba. Povařím 2 minuty a jdu mixovat. V tuto chvíli přestávám vařit. A teď už jen dochutím. Namačkám česnek, přidám shoyu, dle potřeby dosolím a pro zjemnění přikápnu smetanu. Navrch doporučuji posypat opraženým sezamem.

 Dobrou chuť!
                                             Magdalenka  15.4.2014

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.

09.04.14

Celerová alá rybičková pomazánka za 10 min

Jaro je v plném proudu, zelené mňamky jako medvědí česnek, ptačinec žabinec, mladé pampelišky (teda smetanky) a další už rostou jak o závod, tak je můžeme záměrně či nenápadně přidávat do pomazánek. Tahle celerová pomazánka je vynikající právě s medvědím česnekem, navíc ochucená vlašskými ořechy je neodolatelná. A jak nakopne! Myslím tím přidá faaakt hodně energie. Má i afrodiziakální účinky :) Já ji miluju. Je svěží, lehká a připomíná chuť maminčiny rybičkové pomazánky s cibulí.


Na pomazánku pro cca 4 osoby si připrav:
½ menšího celeru
tofunézu 75 g / nebo majonézu (asi 3 polévkové lžíce)
lžičku šťávy z citrónu
umeocet 1 lžička
sůl
pepř
medvědí česnek
vlašské ořechy
menší cibuli

Celer očisti a nastrouhej na co nejjemněji. Vmíchej tofunézu, šťávu z citrónu, umeocet, přisol. Tofunézy můžeš přidat i víc, abys dostal vytouženou konzistenci, která se dá namazat na chleba. Přidávej vše postupně, hlavně umeocet, šťávu z citrónu a sůl, ať to není moc slané a kyselé. Ochutnávej. Vmíchej na jemno nakrájenou cibuli či jarní cibulku. Ochuť pepřem a vmíchej pokrájený medvědí česnek a vlašské ořechy. Nebo ořechy nasyp jen navrch. Přeji dobrou chuť a hodně energie do jarních dní.

Magdalenka 9.4.2014

01.04.14

Medvědí česnek

Hurááá. Už vyrazil! Kdo a kam? Medvědí česnek z hlíny přece :) Hlídala jsem ho od prvních teplejších dní. Roste u nás na zahradě a už má větší lístky, tak už můžu nějaké natrhat. Dorazil už i do mého bříška a tak se ráda podělím o nějaké tipy, co a jak s ním.


Tuhle jarní bylinku miluju. Patří mezi první jarní rostlinky a zelená se nejčastěji pod  nějakým keřem nebo v lese. Můžete si ho zasadit i na zahrádce a využívat jeho jedinečnou sílu a chuť jak na jaře, tak během roka, když si ho nasušíte. Mívají ho i ve zdravých výživách a hlavně na farmářských trzích, prodávají ho ve svazečcích. Přináší vitalitu a sílu jara, má silné detoxikační účinky, spoustu železa a dalších tělu prospěšných minerálů a vitamínů. Chutná a voní jako, no jako česnek! :) Právě to ho odlišuje od jedovaté konvalinky, které je podobný. Konvalinku si fakt netrhejte! Samo, když už medvědí česnek kvete, poznáte ho od konvalinky jednoduše dle květu, ale když vykukují jen listy, buďte opatrní. Ovoňte a trhejte jen to, co skutečně voní po česneku.

Pročišťuje hlavně krev a močové cesty, pomáhá při bolavých kloubech, má silné antibiotické účinky. Prostě, detoxikuje a posiluje. Už jenom ta jeho nádherná zelená barva, když jsem z něho udělala pesto! Hmmm. Recept dole. Roste cca od konce března do konce května. Já používám listy, jinde se uvádí, že je možné konzumovat i květy a cibulky. Cibulky konzumovat nebudu, protože chci, aby i příští rok vyrostl, květy si možná ochutnám či použiju na ozdobu. Nejlepší je listy trhat do té doby, než medvědí česnek vykvete, protože potom jsou všechny živiny směrovány nahoru, do květu a v listech jich už tolik nebude.

A proč se medvědí česnek jmenuje medvědí? Možná protože:
1. medvědi ho jedí jako první bylinku, když se probudí po zimním spánku
2. dodává nám medvědí sílu
Vyberte si nebo mě písněte, jaké máte Vy vysvětlení :)


Používat se dá na tisíc způsobů:
 - syrový jako posypání na polévku
 - do salátu
 - syrový nakrájený do pomazánek (třeba do růžovky, do celerové, z luštěnin,..)
 - jako pesto na salát, chléb, pečenou zeleninu či maso (vaříte-li ho)
 - jen tak na chleba místo zeleniny
 - spařený jako příloha k masu či do nějaké rolády, nádivky, slané žemlovky
 - do špenátu, vemte pár listů a nakrájejte ho místo česneku či z něho udělejte přímo „špenát“
 - můžeme z něj uvařit polévku (obdoba špenátové či kopřivové)
 - jako smoothie třeba se šťávou z pomeranče nebo banánem (rozmixovat s pár lístky)
 - vmíchat do karbanátků a další

My zkusíme PESTO, rychle a jednoduše.


Na pesto z medvědího česneku budeme potřebovat:

  • svazeček medvědího česneku
  • lžíci oleje
  • sůl

Do vyšší misky, kde budeme mixovat, dáme suché listy medvědího česneku a lžíci oleje. A jdeme mixovat. Když se to špatně mixuje, přidej ještě trochu oleje. Po umixování přidej sůl a servíruj. Vydrží v lednici i několik týdnů. A je to!

Medvědí česnek je super volba. Tvořte, zkoušejte, ochutnávejte. S ním nic nezkazíte :) Dobrou chuť!

Magdalenka 1.4.2014

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.