25.08.16

Fazolový salát s rajčaty, zelenou cibulkou a bazalkou

Díky tomuhle salátu se budete cítit jak sytí, tak osvěžení. A že jsou v něm fazole? Žádný problém. Dám vám tip, jak snížit jejich "nadýmací schopnost" :) a taky jak je rychle uvařit.


SUROVINY
Na salát pro 4 osoby si připravte:

  • 4 hrsti fazolí červená ledvina (1 moje hrst = 45 g, tj. celkem 180 g fazolí)
  • 2 zelené cibulky
  • 4 větší rajčata nebo 6 středních
  • kousek řasy Wakame nebo Kelp
  • balsamico
  • umeocet
  • olivový olej
  • čerstvou bazalku, pár lístků

POSTUP
Luštěniny obecně potřebují víc času na přípravu. Je dobré na ně myslet už den předem, protože přes noc se namáčejí. A ještě je dobré si jich uvařit o něco víc, protože je můžete nechat v lednici a použít ještě do nějakého dalšího jídla další den.

JAK NA FAZOLE, aby nebyly zbraní hromadného ničení

Za prvé - je důležité, JAK je připravíte/uvaříte
1. Nechte je přes noc namáčet ve vodě.
2. Ráno vodu vylijte.
3. Fazole dejte do papiňáku (ještě ho nezavírejte), zalijte je studenou vodou, přiveďte k varu a vodu vylijte.
4. Znovu zalijte fazole studenou vodou (tak 2 cm nad fazole) , přidejte kousek řasy a papiňák zavřete.
5. Jakmile začne být papiňák "natlakovaný", tj. začne unikat pára (asi tak za 10min), stáhněte na mírný plamen a vařte 20min.
6. Papiňák odstavte, nechte vychladnout.
7. Tadam! Vylejte přebytečnou vodu a nechte fazole vychladnout.

Za druhé - je důležité, KOLIK jich sníte. Snězte fazolí odhadem jako je velikost vaší dlaně. To je pro žaludek a střeva tak akorát, aby s trávením neměl problém.

SALÁT
Jakmile máme fazole, už je to jednoduché. Pokrájíme rajčata, zelenou cibulku, čerstvou bazalku (nebo použijeme sušenou), vmícháme fazole a ochutíme trochou balsamica, umeocta a polijeme olivovým olejem.

SERVÍROVÁNÍ
Vynikající s pečivem, nebo i samotný jen tak.

Přeji dobrou chuť a příjemné experimentování!

                                            Magdaléna, 25.8.2016


PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.

12.08.16

Veganský sýr - posyp ala parmezán

Nejíte mléko ani sýry nebo jen chcete zkusit něco nového? Ochutnejte tenhle "posyp alá parmezán". Můžete přidávat na těstoviny, saláty, polévky, lasagne nebo jen tak sypat na chleba. Je velmi jednoduchý na přípravu a v lednici vydrží i několik týdnů.


SUROVINY

  • 1 díl sezamového semínka
  • 1 díl kešu ořechů
  • 1 díl lahůdkového sušeného droždí se sladem (můžete koupit v CountryLifu)
Navíc budeme potřebovat už jen mlýnek na ořechy nebo na maso, nebo výkonný mixér.



POSTUP
Vše smíchejte v misce a pak umelte/umixujte. 



A je to! Přeji dobrou chuť a léto plné nových chutí!

                                                                                 Magdaléna, 12.8.2016


PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.

01.08.16

Bezlepkové veganské palačinky

Zkouším hotové bezlepkové směsi. Tentokráte z ní byly palačinky. A zažila jsem překvapení! První palačinky byly žluté, ty další červené! Něco jsem totiž přidala do těsta později. A řeknu vám co :)




SUROVINY

A jdeme na palačinky! Na 10-12 středních palačinek si připravte:

  • 200 g bezlepkové směsi
  • 50 g sezamového semínka
  • vinný kámen (kypřící prášek do pečiva) 1 sáček
  • vodu
  • špetku soli
  • kurkumu
  • trochu sladu / cukru
  • olej na smažení

POSTUP

Míchání: 
V míse nebo hrnci smíchám suché věci - bezlepkovou směs, špetku soli, vinný kámen, sezam a špetku kurkumy. Přidám ještě malinko sladu nebo cukru, aby palačinky měli šmrnc do sladka, ale zároveň aby se daly servírovat na slano. A teď to přijde. Přilévám vodu a zároveň metličkou promíchávám. Bezlepkové směsi mají jednu malou nevýhodu -  rychleji tuhnou a dělají hrudky. Proto je dobré pořád míchat. A jestliže vám i přes velké úsilí zůstanou ve směsi hrudky, prostě to ještě mixněte. Cílem je mít tekutější těsto, aby se dalo nalít naběračkou na pánvičku.


Smažení:
Rozpálím pánve, pak je stáhnu na střední oheň (na trojku, jestli máte elektrický sporák). Samozřejmě, na každém sporáku a pánvi se smaží jinak, je třeba si to vychytat. Kápnu trochu oleje, metličkou rozetřu po pánvi a naliju jednu střední naběračku směsi. Smažím po obou stranách asi 1 minutu. 



SERVÍROVÁNÍ
Na sladko, na slano místo chleba nebo jen tak. Na sladko miluji s Jori pastou (pražená směs ořechů) a marmeládou, s medem a skořicí, s uvařeným a rozmixovaným jablkem, jakýmkoliv ovocem, borůvkami, jahodami, navrchu můžete ještě polít javorovým sirupem. Na slano s tempehem, tofu, sýrem, podle vaší chuti.

Jak je to s tou barvou? První dvě světlé palačinky byly bez vinného kamene. Byly trošku tužší, ale žluté :) Jakmile jsem vmíchala vinný kámen, palačinky byly do červena, ale byly lehčí a měly v sobě ty "dírky", které dělá kypřící prášek.


A jak jsou na tom bezlepkové směsi?
Už jsem vyzkoušela směs Mantler a Michalík. Tyto palačinky byly ze směsi Michalík. Je v porovnání s tou Mantler levnější. Kvalitou jsou si podobné, i složením. Jen ta Michalík je víc do žluta. A smažení z nich je taky podobné. Takže doporučuji obě dvě, levnější varianta je Michalík.



Dobrou chuť a příjemné experimentování!

                                                      Magdaléna, 1.8.2016

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.