18.03.21

3 tipy na jarní rovnodennost

Už tuto sobotu 20.3.2021 v 10:38 přebere Vesna žezlo od Morany. Zima končí a nastává jaro. Co pro sebe můžeme udělat v tento magický den, aby nás energie jara podpořila co nejvíce? Přináším pár tipů, které vychází ze starých tradic.

Jarní rovnodennost nastává v den, kdy Slunce vstupuje do znamení Berana. Byli jsme zvyklí, že to bylo 21. března. Ale tak už to není. Od roku 2012 na dalších pár desítek let budeme rovnodennost slavit 20. března. S rituály se svíčkou a čarováním doma můžeme začít už večer před, tj.letos v pátek a oslavy pak mohou probíhat celou sobotu

1. Vynášení Morany (Smrtky, Zimy)

Tento rituál pro nás může (obzvláště v tuto specifickou dobu) udělat hodně. Vynášení Morany z domu, její zapálení a puštění po vodě symbolizuje rozloučení se se vším starým, odpoutání se od minulosti, poděkování za vše, co Morana (zima, dané období) přinesla. To dobré i špatné. Tím se uvolní místo pro nové, pro příchozí jaro, novou svěží energii. Nemusíme přímo modelovat Moranu ze slámy. Můžeme ale udělat oheň a spálit v něm alespoň nějaký malý symbol zimy. Doma třeba zapálit svíčku a jen pomyslně v ohni spálit vše zatěžující. Oheň má očistnou moc. Je super domů přinést (koupit) nějakou květinu a dát ji na stůl, do vázy dát nějakou živou větvičku. 

2. Očista 

Těla, ducha i prostoru. Vyhodit staré a nepotřebné věci, probrat šatník, promazat emaily a i z hlavy vyhodit vše, co nám už dobře neslouží. Vykouřit prostory např. šalvějí, provětrat skříně. Najít chvilku pro sebe a nějakou meditaci, postarat se o svoje tělo, pít bylinkové čaje, dát si masáž, protáhnout se, zajít na procházku a ohřát se na sluníčku, omýt nohy ve studené vodě. Kdo jste otužilec, doporučuje se i procházka v ranní rose (u nás spíš po zmrzlé trávě),  omytí se vodou z tekoucího potůčku a pro Wim Hof milovníky i koupel.

3. Oslava a sváteční hostina

Hurá! Jídlo, tanec (i když třeba sami doma v obýváku, možná online s kamarády), úsměv na tváři. Oslava a hostina jsou takovým symbolickým poděkováním za to, že jsme "přežili" zimu a nabíráme síly pro další období. A co je tradičním pokrmem? Třeba vajíčka, symbolizující nový život a potenciál. V dávných dobách to bylo také kvalitní pečivo (co třeba zkusit  kváskový chléb nebo bezlepkovou veku), tvaroh, máslo a med a první jarní bylinky. Já asi zajdu na bršlici, řeřichu a ptačinec, neb už na mě vykukují na zahradě.

Přeji krásný první jarní den a nechť je jarní vánek pro nás úlevou a zároveň posilou. 

                                                                                    S láskou, Magdaléna 18.3.2021

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Napište mi na email joy@dotknise.cz a já Vás zařadím do svého email listu :) Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.


2 komentáře:

  1. Magdalenko, moc Tě objímám a děkuji, je to velké pohlazení v této těžké a složité době. Tobě a všem Tvým blízkým hodně zdraví a energie,Marga

    OdpovědětVymazat