05.05.16

Špenátová pomazánka

Špenát mám moc ráda. Pravda, ne ten co nám vařili ve školní jídleně, ale nejlépe ten ze zahrádky. Dá se s ním čarovat a uvařit všechno možné. Dnes spolu vyzkoušíme špenátovou pomazánku a to hned ve dvou verzích. Vegetariánskou i veganskou.


Doba přípravy: 30min i s trháním na zahrádce, bez trhání na zahrádce 20min

Na pomazánku cca pro 4 lidi si připravte:
  • středně velkou misku čerstvě natrhaného špenátu (alternativou je špenát mražený, doporučuji ten listový)
  • 2 Lučiny nebo kostku bílého tofu
  • 2 větší cibule
  • sůl
  • mletý římský kmín
  • mletý černý pepř
  • chilli
  • může být i česnek

POSTUP
Nejprve jdu na zahrádku pro listy špenátu.  Co se týče množství - koukněte na obrázek. Z celé velké mísy, když ho podusíte, vám zbyde asi tak 1/8. Tak s tím počítejte :) A nelekejte se toho množství! Vařím většinou pro skupiny, proto ho beru víc :) A toto množství bylo pro 3 lidi, kde jsme špenát měli jako přílohu.
Jestli nemáte špenát na zahrádce, nevadí! Sáhněte do mrazáku pro mražený, nejlépe listový (protlak nedoporučuji). Rozmrazovat ho nemusíte. Listy omyju, nechám i se stonky. Oloupu a nakrájím cibuli a dám smažit. Jakmile je cibule mírně dohněda, přidávám špetku soli, 1/4 lžičky římského kmína a trochu pepře a chilli. Zamíchám a na cibulku hodím listy špenátu. Zakryju pokličkou a nechám chvilku jakoby podusit. Tím, jak byl špenát mokrý, se krásně vytvoří pára a špenát se "spaří". Je to tak za 2 minutky. Jakmile je špenát spařený, sundám hrnec z plotny a jdu připravovat "to něco", do čeho špenát zamíchám a s "čím to rozmixuji".

VEGETARIÁNSKÁ VARIANTA
Vezmu 2 Lučiny (nebo pomazánkové máslo) a zamíchám je do ještě vlažného špenátu. A pak rozmixuji. Jestli vám směs nejde mixovat, přidejte trochu olivového oleje nebo teplé vody. A je to!

VEGANSKÁ VARIANTA
Tou je verze s bílým tofu. Abychom mohli udělat pomazánku, je potřeba tofu rozmixovat do hladka. A to uděláme takto. Tofu rozlámu na kusy, přeliji horkou vodou a ještě na plotně do-ohřeju. Cílem je, aby se kousky tofu celé zahřály, ale aby se nevařily! Protože pak by v tom byly hrudky a nešlo by to moc mixovat. Jakmile je tofu teplé, sleju vodu do nějakého hrnečku stranou, tofu vmíchám do ještě teplého špenátu a vše umixuji. Když by byla směs moc hustá, přilijte trošku té teplé vody, ve které jste tofu ohřívali.

DOCHUCENÍ
Ochutnejte a uvidíte. Ještě dosolit? Prosím. Máte rádi pálivější? Prosím - přidejte ještě trochu chilli. Milovníci česneku? No jasně, namačkejte dovnitř česnek.A máme hotovo! Servíruji ráda s nějakou červenou zeleninou (rajčetem, paprikou, nakrájenou červenou mrkví), ať jsou i oči spokojené.

Dobrou chuť!

                                                                                   Magdalenka, 5.5.2016

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.

Žádné komentáře:

Okomentovat