10.12.15

Shoyu, Tamari, sójová omáčka - stejné nebo ne?

Ve svých receptech a při vaření používám velmi často "shoyu bio". Zdravou hnědou tekutinu pro dochucení omáček, polévek, pomazánek. A ano, milovníci sushi ji také určitě znají :) Tenhle článek je pro všechny, kteří se chtějí detailněji dozvědět:


 • co shoyu bio přesně je a jak se vyrábí
 • co to je Tamari
 • jaký je rozdíl mezi standardní sójovou omáčkou a shoyu bio
 • jak shoyu prospívá našemu zdraví


 • CO TO JE SHOYU BIO
  Shoyu bio je tradiční, přírodní cestou vyrobená Japonská sójová omáčka. Je to tmavě hnědá slaná tekutina se specifickou vůní, která se používá na dochucování pokrmů. Japonci si nedokáží představit život bez ní. Je základní ingrediencí jejich kuchyně. Používá se v celé Asii a každá země (např. Čína, Korea, Hawai, Vietnam a další) má nějakou svou chuťovou variantu.

  JAK A Z ČEHO SE SHOYU BIO VYRÁBÍ
  Vyrábí se několik století starou metodou fermentace (kvasení). Ze sójových bobů, pšenice, vody, mořské soli a speciálních fermentačních bakterií. Sójové boby se nejprve namočí a uvaří, přidá se k nim pražená rozdrcená pšenice, voda, sůl a bakterie (nejčastěji Aspergillus oryzae, soyae nebo tamari). Tato směs se nechává přibližně na 18 měsíců uležet (fermentovat) ve speciálních cedrových sudech. Na závěr se směs lisuje a je hotovo. Omáčka je připravena pro kuchyň.

  CO JE TO TAMARI
  Tradičních sójových omáček je vícero druhů. Liší se chutí. Ta rozdílná chuť je většinou způsobená různými poměry jednotlivých ingediencí a také tím, jaké toingredience jsou. Tamari NEobsahuje pšenici a je slanější. Proto jí mohou v kuchyni používat i lidé s celiakií (na bezlepkové dietě).

  JAKÝ JE ROZDÍL MEZI SHOYU BIO A PRŮMYSLOVĚ VYRÁBĚNOU SÓJOVOU OMÁČKOU
  Hlavně v tom, jak je nebo není zdravá. Při průmyslové vyrobě sójové omáčky se:

  • používá chemicky odtučněná sója jako základ směsi. Tenhle proces mění chuť omáčky a navíc, výrazně snižuje množství živin v ní
  • uměle zkracuje proces fermentace na 3, maximálně 4 měsíce a směs se míchá s různými kyselinami pro docílení výsledné chuti
  • používá normální sůl
  • přidávájí umělá dochucovadla a barviva

  PŘÍNOSY SHOYU BIO PRO NAŠE ZDRAVÍ
  Díky procesu fermentace (kvašení) se hůř stravitelné bílkoviny, tuky i cukry sóji přemění na lehce stravitelné zdroje minerálů a stopových prvků. Navíc vznikají enzymy, které pomáhají k obnově střevní mikroflóry. Jednoduše řečeno, potřebujete-li zlepšit trávení a znovu mít zdravá střeva (například poté, co jste dobrali antibiotika, když špatně trávíte a jste nadmutí, nebo jste zrovna po střevní chřipce), dejte do jídla shoyu bio nebo miso. O misu napíšu víc třeba někdy příště.

  Koupit jí můžete ve zdravých výživách a teď už dokonce i ve velkých obchodních  řetězcích, kde mají "koutek zdravé výživy". Vydrží vám otevřená dlouho, klidně i rok, normálně při pokojové teplotě. Jen někde schovaná v polici, aby na ní nesvítilo slunce.

  Dobrou chuť!

                                                     Magdalenka, 10.12.2015


  PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.

  Zdroje:

  1. http://www.vegkitchen.com/tips/soy-sauce-shoyu-tamari/
  2. http://www.soya.be/shoyu.php
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Soy_sauce


  Žádné komentáře:

  Okomentovat