Jde o delikatesu původem z Jižní Francie, z venkova. Její příprava podle tradiční receptury je zdlouhavější, ale výsledek je mnohem chutnější a lákavější i pro oči. Já osobně, přiznám se, volím variantu rychlejší, která chutná skvěle, ale nevypadá až tak vábně. Podíváme se dnes na oba postupy.
PŘIPRAV SI:
Pro 4-5 osob:
2 menší lilky (baklažány)
3 menší cukety
1 červenou papriku
1 žlutou papriku
4 velká rajčata
2 cibule
2 paličky česneku
rozmarýn, tymián
černý pepř (nejlépe čerstvě namletý)
sůl
olivový olej (cca 2dcl)
shoyu – dle chuti
kdo chcete - arašídy
PŘÍPRAVA ZELENINY
A jdeme na to. Nejprve si připravíme zeleninu. Lilky, cukety a papriky nakrájíme na velikostně podobné kostky, cca 2 cm velké. Nic neloupeme ze slupky, necháme jak je. Samo, zeleninu nejprve omyjeme a z paprik vyndáme vnitřky se semínky :) Cibuli oloupeme a nakrájíme na mé oblíbené půlměsíčky cca 2 mm široké, česnek vyloupeme.
SPAŘENÍ A OLOUPÁNÍ RAJČAT
Rajčata je nejlepší spařit a oloupat slupku. Je to jednoduché, ale těžko se to vysvětluje! :) Pokusím se. Rajčata zalijeme horkou vodou, necháme asi 1-2 minuty namočené. Rajče vyndáme, nožem ořízneme dokola kolem stopky a slupku začneme stahovat. Ale, jestli se s tím nechcete zdržovat, chápu, není to problém. Prostě rajčata nakrájejte i se slupkou. Ve výsledné dobrotě na talíři pak jen budete nacházet takové červené ruličky – to jsou ty slupky z rajčete :) V originálním receptu ještě vyndávají i semínka z rajčat. Já osobně se s tímto již „nezabývám“.
OSMAŽENÍ ZELENINY – ORIGINÁL RECEPT
V originálním receptu se postupuje jednotlivě, po druhu zeleniny. Všechny druhy zeleniny (kromě rajčat), se samostatně restují na pánvi na rozpáleném olivovém oleji a pak se teprve vaří dohromady. To jest: orestuj cibuli, hoď jí do jiného většího hrnce. Orestuj lilek a hoď ho do hrnce na cibuli. Zde pozor, budeš potřebovat asi dvojnásobek oleje na restování, než u jiné zeleniny, lilek ho jakoby „nasává“. Orestuj papriku a hoď jí na cibuli a lilek do hrnce. Orestuj cukety, přidej je do hrnce k ostatním už orestovaným zeleninám. A proč se zelenina nejdřív restuje? Tímto orestováním totiž zelenina „drží tvar“ a ve výsledku pak na talíři lépe vypadá.
ZÁVĚREČNÉ SPOJOVÁNÍ CHUTÍ
Jakmile máš zeleninu orestovanou, přidej nakrájená a spařená rajčata, namačkej česnek, osol a přidej koření. Buď nějakou dobrou provensálskou směs, nebo stačí rozmarýn, tymián nebo oregáno. To mám nejraději. V hrnci dus pod pokličkou tak hodinu pro spojení chutí.
RYCHLEJŠÍ POSTUP
Když vařím pro 40 lidí, nemám kapacitu všechno nejdřív restovat. Proto volím variantu „eintopf aneb jeden hrnec“. Vše najednou. Nejprve osmažím cibuli, přidám špetku soli. Na ní dávám lilek a cukety, protože se jakoby rozpadnou a udělají takovou dobrou šťávičku. Chvíli je orestuji a pak už dusím. Nepřidávejte žádnou vodu, zelenina ji sama pustí. Když je lilek už měkký, přidávám papriku, rajčata a koření. Dám dusit až do úplného změknutí všech druhů zeleniny. Většinou se řídím paprikou, aby nebyla úplně rozvařená. Na závěr do směsi vmíchám (namačkám) česnek a dochutím černým pepřem, shoyu a solí (dle chuti) a přihodím arašídy. Ty tomu dodávají speciální šmrnc.
SERVÍROVÁNÍ
Než budete servírovat, je dobré nechat směs ještě tak 30-40 min nechat uležet bez vaření. Chuti se dokonale spojí a budete mít ještě větší gurmánský zážitek. Nejraději servíruji s bílou basmati rýží. Vynikající je taktéž k masu, s pečivem a dokonce i za studena. Jestli vám někdy náááhodou něco zbyde, můžete druhý den třeba zapéct v troubě s kouskem sýra (nastrouháte navrch), nebo použijte jako směs do slaného štrůdlu nebo pirožků. Dobrou francouzskou chuť!
Magdalenka, 17.8.2015
PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně.
Žádné komentáře:
Okomentovat