11.03.15

Vědecké poznatky o tom, jaký vliv na naše tělo mají potlačované emoce

Už se nějaký čas zabývám tématy, které se týkají emocí a jejich vlivu na naše tělo. Zajímá mě, co se s námi děje, když emoce ignorujeme nebo potlačujeme a naopak, co nám přináší, když s nimi vědomě pracujeme.  Podívala jsem se na to dnes odborně z několika důvodů :

  • jsem původně biolog/chemik
  • na univerzitě jsem studovala psychologii, mám z ní státnice
  • několik let jsem pracovala ve stresovém korporátním prostředí na manažerské pozici
  • když masíruji či vedu skupiny, chci využít všechny poznatky k tomu, abych lépe porozuměla procesům, které se odehrávají v lidech na různých úrovních 

V tomto článku se s vámi podělím o to, co jsem našla a taky o tipy, jak zvýšit svou emoční inteligenci a lépe si poradit s obtížnými situacemi.K čemu vede potlačování emocí


Syndrom vyhoření, emoční disonance, deprese
Psychologové došli k závěru, že lidé, kteří musejí dlouhodobě zastírat skutečné pocity, trpí  emocionální disonancí. Zjednodušeně je to rozpor mezi tím, co cítíme a tím, jak se chováme a reagujeme. Tato disonance může přejít v syndrom vyhoření nebo vyvolat deprese. Být dlouhodobě  v této situaci a v tomto stavu škodí srdci a zvyšuje krevní tlak. Našla jsem o tom pro mě velmi zajímavou studii, protože simulovala práci na call centru (kde jsem řadu let pracovala).

Vědci z univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem zkoumali vliv potlačovaných emocí na lidské zdraví. Nechali zkoumané osoby odpovídat na telefonáty rozhořčených zákazníků ve fiktivním call-centru. Zákazníci se nevybíravě dožadovali řešení svých potíží, vztekali se a  nadávali. Jedna skupina testovaných osob mohla polemizovat a bránit se, druhá musela být neustále přívětivá a slušná. Ti, kteří směli odporovat, měli sice zrychlený tep, ale brzy se zklidnili. Ovšem tí druzí, kteří se nesměli projevit, prokazovali známky stresu - bušení srdce, pocení, vylučování stresových hormonů (adrenalin, kortizol – hormony útoku a útěku). Tento stav pak přetrvával ještě dlouho po ukončení fiktivního hovoru.

Stres
Teď už víme, že potlačováním emocí vzniká stres. A to nejen v práci. Vědci upozorňují, že stres se stále častěji projevuje ve všech sférách pracovního i soukromého života. Samozřejmě, neschováváme své emoce úplně, ale jaksi tu v naší společnosti máme určité nároky na „uhlazené chování“. Tj. neprojevujeme emoce hned či úplně. Ale, stresové hormony se z těla nijak neodpaří. Dlouhodobě zvyšují krevní tlak a zrychlují tep, a tím prokazatelně zkracují dobu života. Ve vyšších dávkách a dlouhodobě jsou vlastně toxické pro tělo a tak je dobré se s nimi rozloučit a z těla je vyloučit.

Jak očistit tělo a mysl 

Existuje určitě vícero způsobů, z hlediska věděckého výzkumu mám tyto:

1. Nejjednodušší, ale zároveň pro někoho nějak nejtěžší, je emoce vyjadřovat, okamžitě jak vzniknou a mluvit o nich, ne je schovávat :) To se jednoduše řekne, že? Vždy není ta vhodná chvilka si třeba zařvat. No a asi nebudeme řvát v práci, ani nechceme řvát na děti. Ale někde v bezpečném prostoru, doma, v lese, na akci, kde se pracuje s emocemi, to bude dobré. I psychologové a vědci již doporučují – zařvat si, vyřvat se, přináší klid a vnitřní pohodu.

2. Pláč – vědci zjistili, že ženy skutečně pláčí víc než muži. Asi 4x. Při pláči se slzami uvolňuje hormon prolaktin (hormon nejen mateřství a tišení bolesti), kterého mají ženy od přírody více. Vědci tvrdí, že právě proto prý pláčí více. Možná je to i tím, že plakat je ve společnosti stále ještě nějak „normálnější“ a „přijatelnější“ pro ženy. Muži, nevzdávejte to a pobrečte si občas taky! Slzy totiž skutečně léčí. Když pláčeme, skrze slzy se vyplavují látky (hormony), které vznikly ve stresových situacích. Slzy tedy umožní tělu detoxikovat se. Muži jsou naopak ve výhodě v jiném způsobu odvádění zplodin z těla. Sice pláčí méně, ale o to více jedy z těla vyplavují potem a močením.

3. Pocení – asi známe všichni. Když se dostáváme do stresu, začínáme se víc potit. Ano, muži to „pociťují na své kůži“ a svém tričku víc než ženy. Pro ně je to přirozenější způsob detoxikace, společně se zvýšeným močením, než u žen. Takže – zajděte si zasportovat, zařaďte sport do svého týdenního rozvrhu a budete se cítit vyrovnanější a spokojenější. Během pohybu se vyplavují hormony štěstí a spokojenosti - endorfiny, lidské „drogy“ pro dobrou náladu. Nebo zajděte do sauny, ta pro vás udělá podobnou službu. Vypotíte, co to půjde.

Moje osobní tipy, jak „vypouštím páru“ a čistím svoje tělo, najdete v článku Emoce-nemoce.


Jak se dobře naladit a zůstat zdravý


1. Smích - Při smíchu se v těle uvolňují endorfiny, hormony štěstí, které mimo jiné pomáhají tělu zlepšit imunitu,  zmírnit stres a snížit například i riziko vzniku rakoviny. Nezajistí nám nesmrtelnost, ale rozhodně prodlužují náš život. Smích prostě léčí, tlumí bolest, i zklidňuje. Lékaři dokonce přišli s tím, že pokud ženy trpí menstruačními bolestmi, stačí se 10 minut z plna hrdla smát a bolesti zmizí, i bez celosvětově známých růžových pilulek štěstí.

2. Objímání – je vědecky dokázáno, že již po 20s obejmutí se začíná vyplavovat hormon oxytocin, hormon lásky, štěstí, spokojenosti a věrnosti. A třeba po takovém slovním „vyjasňování si“ není nic léčivějšího a příjemnějšího než dlouhé obejmutí. A pak? Hmmm. Milování taktéž zařaďte do svého programu :)

3. Používat správný slovník – asi se nebudeme cítit dobře, když si budeme říkat „Nesnáším Tě! Jsi neschopná!“ Zkusme vědomě vybírat svá slova a hlídat myšlenky. Vždyť tím si spolutvoříme svůj svět, naši realitu, naše tělo. Asi jste někde zaslechli či četli, jak je voda ovlivňována slovy (výzkum  Dr. Masaru Emoto). A naše tělo je tvořeno vodou v průměru asi ze 70%.

4. Dopřávat si detoxikaxi těla – skrze bylinky, dobré jídlo, pohyb na čerstvém vzduchu, v lese. Alespoň na jaře a na podzim. Jarní ani jiná únava nás pak nemůže přepadnout. Detailněji si dáme v nějakém v dalším článku.

5. Pravidelně dělat cílený Emoční detox – očistit se od starých emocí, pocitů, které jsme nevyjádřili, uvolnit tělo od bloků, pootevřít se něčemu novému. Projít intenzivní prací s emocemi. Tip pro vás –  www.emocnifitness.cz  To je jednodenní akce, kterou organizuji společně s Nishkamem. V rámci tohoto programu používáme velmi silnou techniku AUM meditace, vyvinutou v Humaniverzitě. Doporučuji vyzkoušet, alespoň jednou. A až vyzkoušíte, jsem si z 98% jista, že přijdete znovu. Mám ráda tohle heslo z Básníků a na Emoční fitness přesně sedí. „Kdo jednou zkusil, už nechce jinak.“

Přeji vám zdraví, spokojenost a schopnost poradit si se složitějšími životními situacemi a být mistrem svých emocí.                                                          
                                      Magdalenka, 11.3.2015Zdroje:
Emotional dissonance in call centre work
Jürgen Wegge, Rolf Van Dick, Christiane von Bernstorff, (2010) "Emotional dissonance in call centre work", Journal of Managerial Psychology, Vol. 25 Iss: 6, pp.596 - 619
http://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/02683941011056950

Emotional dissonance, emotional exhaustion and job satisfaction in call centre workers
K. A. Lewig and M. F. Dollard
Work & Stress Research Group, School of Psychology, The University of South
Australia, Adelaide, Australia
http://www.unisanet.unisa.edu.au/staff/maureendollard/Lewig-Dollard-2003.pdf

Lewig and Dollard, 2003
Lewig,K.A., Dollard,M.F. (2003). Emotional dissonance, emotional exhaustion and job satisfaction in call centre workers. European Journal of Work and Organizational Psychology, 12(4), 366-392
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042814024665

Emocionální disonance
http://www.ukessays.co.uk/essays/employment/acute-events-and-emotional-dissonance.php
lide.uhk.cz/fim/ucitel/franema1/data/psychriz/spokojenost.ppt

Slzy


 A moje chemické a biologické znalosti ze školy :)

Žádné komentáře:

Okomentovat