11.09.14

Emoce nemoce a Emoční fitness

Umíte uvolnit  své vnitřní napětí takovým způsobem, aby to neodnesli vaši blízcí? Nebo VY sami? Víme přece, že EMOCE (potlačené, nevyjádřené) = NEMOCE. Umíte plně prožívat radost, ale i smutek, vztek? Jestliže ještě ne vše jde hladce, čtěte dál. Možná právě pro vás mám pár tipů pro inspiraci.

Vyjadřování a prožívání emocí. Věčné to téma. Musím se přiznat osobně, že mě to stále "až tak lehce" nejde. Pořád je co zdokonalovat. Některé situace ve mě delší čas vnitřně pracují, nechci  "něco" připustit, pustit, něco mě štve. Co s tím dělám? Naučila jsem se třeba toto:

1. Občas si zařvat. Ne na partnera či dítě :), sama pro sebe, třeba v lese, ale i doma :). Jak to vypadá v lese či někde na samotě? Tam si dovoluji, co chci. Jsem sprostá, nadávám, vztekám se, dupu, co mě přijde do hlavy i do těla. Doma je to jiné. Začnu pro sebe v náročné situaci řvát třeba "aaaaa, pomoooooc", zadupu si a napětí odejde. Pak se mohu s ostatními začít smát. Ano, i to malé dítě, které mě naštvalo třeba svými mnohonásobnými požadavky, je vedle, vidí mě, cítí mě a chápe. Směje se pak se mnou a náročná situace je pryč. Uvolňující pro všechny kolem.

2. Někdy si pobrečím, jdu do sebe, zalezu si někam. Když jsem byla dítě, milovala jsem lézt pod postel a "trucovat" a pod postelí nadávat.  Prostě "vypustím páru" skrze slzy. Slzy léčí samy o sobě. Důležité ale je v tomto stavu nezůstávat, nelitovat se, nejít do role oběti (znáte tu hru? :), jít na procházku do přírody, uvolnit se v zeleni, promluvit o tom, co vás tíží. Někdy stačí jen vše vyslovit a smutek, naštvání může odejít.
3. Mluvit o tom jak se cítím, co se mi líbí, nelíbí, co se mi povedlo, nepovedlo. To mi zatím jde asi nejhůř ze všeho zmíněného, hehe. Ale zkouším to :)

4. Jdu sportovat či tančit. Na procházku, běhat, na kolo. To zná každý, uvolňují se endorfiny, hormony štěstí, tělo se probudí a má najednou víc energie, je radostné. Když nemám moc času, jdu si třeba na chvilenku jen zaskákat na trampolínu nebo si zatančím v kuchyni u plotny. a to jídlo pak fakt chutná jinak. Skákat společně s dětmi  na trampolíně je hustý a srandovní, zkuste. Navíc (stejně jako plavání) aktivuje lymfatický systém, takže všechny toxiny valí ven a my se cítíme o to lépe. Samozřejmě, důležité je nezapomínat pít, nejlépe čistou vodu.

5. Milování, hlazení. Uctění našeho těla, všech našich smyslů, aktivace kundalini energie. Jak energie v těle roste, "naráží" na různé tělesné bloky či traumata uchycená v těle a může je uvolnit. Pak třeba můžete začít plakat, nebo naopak se smát. Nebraňte se těmto emocím, nechte je volně projít a pocítíte uzdravování a úlevu.

6. Zajdu na masáž, starám se o sebe, udělám si na sebe čas. Užiju si voňavou koupel nebo kadeřníka, začtu se do "ženského" časopisu. I chvilka pro sebe stačí.

7. Učím se nedělat vše sama, ale požádat o pomoc. Nemusím být "supermanka" matka, manažerka, kuchařka, uklízečka, taxíkářka, milenka a žena v dalších rolích, co jich jen vymyslíme. Nemusím vše stihnout. Tak někdy prostě něco "vypustím", zruším, omluvím se... A učím se užívat si i toto. Tohle je pro mě taktéž velká výzva. Být klidná a spokojená, ne nervózní z toho, že už tohle a tohle mělo být hotovo a že jsem to "měla" zvládnout..

Toto jsou mé osobní osvědčené způsoby. Určitě vymyslíte další, které budou vyhovovat právě vám. V tom umění projevovat a uvolňovat emoce mě hodně "nakopla" jedna akce, na kterou jsem se dostala asi tak před 6ti lety. Mám ji moc ráda, vlastně jsem z ní nadšená! A proto jsme ji začali spolu s mým partnerem znovu v ČR organizovat. Mluvíme o ní jako o Emočním fitness.
Funguje stejně jako fitness. Čím víc trénuješ, tím seš v tom lepší a vše jde snáz. Zde to je hlavně o emocích. O jejich vyjadřování, o "vyvětrání starých" nebo o emočním detoxu, o vytváření prostoru lásky a porozumění. Doporučuji zajít vyzkoušet. A pak uvidíte. Já říkám "Kdo jednou zkusí, už nechce jinak" :) V krásném prostředí tanečního studia DancePerfect na Národní třídě v Praze. Kdy? Nejbližší termín je v neděli 21.9. Víc informací, termínů a přihlášky najdete na stránkách www.emocnifitness.cz . Budu se těšit!

                                                                                              Magdalenka 11.9.2014

PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. 
Žádné komentáře:

Okomentovat