Kadeřávek (někdy se jí říká i kapusta kadeřávek nebo kapusta kadeřavá) je starý a odolný druh košťálové zeleniny. Sklízíme jí hlavně v zimě. Jakmile přejde mrazem, její listy jsou křehčí a lépe se vaří.
Jako každá košťálová zelenina (tedy i jako zelí a kapusta) obsahuje hodně antioxidantů a isothiokyanáty – látky, které působí proti růstu nádorových buněk. Je bohatá na vlákninu (dobře se nám tráví a chodí na záchod :), na minerální látky (fosfor, vápník a draslík), vitaminy skupiny B, C, provitamin A a kyselinu listovou. A to už je dobrý důvod k tomu kadeřávek zařadit do jídelníčku, že?
V kuchyni ho můžeme používat všude, kde bychom dali něco zeleného. Jednoduše listy omyjeme, pokrájíme a dáváme tam, kde chceme mít "zeleno".
- do kyselého zelí - nejprve usmažím cibuli, pak podusím kadeřávek, nakonec přidávám kyselé zelí
- jako dušenou kapustu s cibulí a kmínem
- do polévek - míchám jí do brokolicové, kde kadeřábek rozmixuji s usmaženou cibulí jako základ polévky, do bramboračky pro obměnu a podobně
- karbanátky s kadeřábkem
- podáváme je jako přílohu buď udušené na cibulce nebo jen změklé v páře
- do bramborové nebo jáhlové kaše - jen vmíchám najemno pokrájené listy do hotové kaše
- do salátu - jako zelené listy
- na chleba s cibulí a solí
- do pomazáky místo petrželky
- udělám pomazánku přímo z kadeřávku - osmažím cibuli, podusím na ní listy kadeřávku, rozmixuji. Dochutím česnekem, pepřem a solí. Nechám takto nebo přidám trochu Lučiny.
Fantazii se meze nekladou. Přeji příjemné experimentování a dobrou chuť!
Magdalenka, 9.3.2016
PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Je to jednoduché! Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz ve formuláři vlevo pod menu. Mail posílám cca 1x měsíčně a můžete se kdykoliv odhlásit.
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
OdpovědětVymazat