30.01.15

Indický masala čaj aneb chai chai

Pozor, kdo se nechcete stát závislákem, nezkoušejte! V Indii jsem si na tuhle dobrotu tak zvykla, že jsem ji začala vařit doma skoro každý den. Je to ňamka, energetický nakopávač, prevence před nachladnutím, parazity, v zimě (ale i v létě) krásně zahřívá a navíc jsem zjistila, že nějak uspokojuje takovou tu touhu po něčem. No, víte co myslím, prostě, hmmm, že byste si něco dali a nevíte co to je. A tak si dáte masalu a? Ten pocit spokojenosti je tu.


Hodně s ní teď experimentuji. Zkouším jak množství koření, tak i to, jak chutná s rýžovým, ovesným či sójovým mlékem. Protože na rovinu, v Indii ho prostě dělají z mléka kravského. Jedna kravička se nám "pásla" na odpadcích hned za barákem. A ozdobenou jsme taky potkali (ale ta mi utekla ze záběru) :) A protože je směs na "dáta masalu" či "čaj čaj" nebo "indický čaj masala" dost drahá, nekupujte ji, udělejte si svoji.V Indii jsme ochutnali různé druhy, ale úplně nejvíc jsem si oblíbila "základní verzi". Z koření se používá jen mletý kardamon a zelený pepř. Můžete ale vyzkoušet i další verze, v Čechách se hodně přidává skořice a hřebíček.

NA CHAI CHAI SI PŘIPRAVTE: (na 1,5 l čaje)
- 1 vrchovatá lžíce sypaného černého nebo zeleného čaje (nebo tak 4 pytlíky na 1,5 l nápoje)
- 1,5 lžičky mletého kardamonu
- kus zázvoru, s množstvím můžete experimentovat :)
- 1,5 lžičky zeleného pepře - kuliček
- 1l vody
- 0,5 l mléka (normálního, ovesného, rýžového, kokosového,..)
- dle chuti - med / slad/ cukr/

POSTUP:
Do varné konvice dám sypaný čaj (dávám přednost černému) a koření. Zázvor nakrájím na kostičky a taktéž dám do varné konvice. Zaleju horkou vodou a asi tak 3 minuty povařím vše dohromady. Když se mi zdá, že je čaj dost vyluhovaný, přileju mléko a už jen mírně zahřeju nebo hned odstavím. Scedím a vychutnávám za tepla. Osladit si může každý až v hrníčku dle chuti.

A co k masale? Není třeba nic :) Nám k ní nejvíc chutnala pakora, ale i ranní snídaňová kaše či oříškovo-ovocná mixovaná dobrota je s ní skvělá.

Užijte si!

                                                         Magdalenka, 30.1.2015

Žádné komentáře:

Okomentovat