30.01.15

Indický masala čaj aneb chai chai

Pozor, kdo se nechcete stát závislákem, nezkoušejte! V Indii jsem si na tuhle dobrotu tak zvykla, že jsem ji začala vařit doma skoro každý den. Je to ňamka, energetický nakopávač, prevence před nachladnutím, parazity, v zimě (ale i v létě) krásně zahřívá a navíc jsem zjistila, že nějak uspokojuje takovou tu touhu po něčem. No, víte co myslím, prostě, hmmm, že byste si něco dali a nevíte co to je. A tak si dáte masalu a? Ten pocit spokojenosti je tu.


Hodně s ní teď experimentuji. Zkouším jak množství koření, tak i to, jak chutná s rýžovým, ovesným či sójovým mlékem. Protože na rovinu, v Indii ho prostě dělají z mléka kravského. Jedna kravička se nám "pásla" na odpadcích hned za barákem. A ozdobenou jsme taky potkali (ale ta mi utekla ze záběru) :) A protože je směs na "dáta masalu" či "čaj čaj" nebo "indický čaj masala" dost drahá, nekupujte ji, udělejte si svoji.



V Indii jsme ochutnali různé druhy, ale úplně nejvíc jsem si oblíbila "základní verzi". Z koření se používá jen mletý kardamon a zelený pepř. Můžete ale vyzkoušet i další verze, v Čechách se hodně přidává skořice a hřebíček.

NA CHAI CHAI SI PŘIPRAVTE: (na 1,5 l čaje)
- 1 vrchovatá lžíce sypaného černého nebo zeleného čaje (nebo tak 4 pytlíky na 1,5 l nápoje)
- 1,5 lžičky mletého kardamonu
- kus zázvoru, s množstvím můžete experimentovat :)
- 1,5 lžičky zeleného pepře - kuliček
- 1l vody
- 0,5 l mléka (normálního, ovesného, rýžového, kokosového,..)
- dle chuti - med / slad/ cukr/

POSTUP:
Do varné konvice dám sypaný čaj (dávám přednost černému) a koření. Zázvor nakrájím na kostičky a taktéž dám do varné konvice. Zaleju horkou vodou a asi tak 3 minuty povařím vše dohromady. Když se mi zdá, že je čaj dost vyluhovaný, přileju mléko a už jen mírně zahřeju nebo hned odstavím. Scedím a vychutnávám za tepla. Osladit si může každý až v hrníčku dle chuti.

A co k masale? Není třeba nic :) Nám k ní nejvíc chutnala pakora, ale i ranní snídaňová kaše či oříškovo-ovocná mixovaná dobrota je s ní skvělá.

Užijte si!

                                                         Magdalenka, 30.1.2015

Žádné komentáře:

Okomentovat