07.11.14

Květáková polévka s misem a žitnými knedlíčky

I když už květák nevypěstujeme na zahrádce, tuhle polévku mám ráda i na podzim a v zimě. Je specifická tím, že se do ní dává miso a to je dobré v jakoukoliv roční dobu.


MISO je fermentovaná pasta ze sójových bobů a z nějaké obiloviny. Je řazena mezi léčivé potraviny. Dodá tělu vitamíny, minerály a hlavně aktivní enzymy, Tím pádem napomáhá trávení, alkalizuje krev a tím ho detoxikuje. Což se hodí nejen po nějaké pařbě, že? :) Víc můžete nastudovat třeba na tomhle linku http://www.countrylife.cz/japonske-speciality-shoyu-tamari-miso . Je jich totiž několik druhů. Miso používám k dochucování hlavně polévek, ale taky omáček či na zálivky.


SUROVINY:
A jdeme vařit. Na tuhle polévku budeme potřebovat:

  • 2 cibule
  • půlku květáku
  • mladé zelené lístky květáku
  • miso
  • sůl
  • pepř
  • kmín
  • žitnou mouku na noky
  • kdo chcete - sezam, slunečnicová či jiná semínka do noků

POSTUP:
Oloupu cibuli, nakrájím na půlměsíčky, dám restovat na olej. Jakmile začne cibulka hnědnout, přidávám špetku soli, kmínu a pepře. Mezi tím si připravuji květák a dám vařit vodu do konvice. Květák rozebírám na menší růžičky, nakrájím i menší zelené listy, dělají pěknou ozdobu v polévce a dobře chutnají. Květák přihodím do hrnce na cibuli, promíchám, přikryju pokličkou a chvilku podusím. Zaliju horkou vodou a nechám 5min povařit. 

KNEDLÍČKY
Než květák změkne, jdu si připravit těsto na knedlíčky/noky. V misce smíchám hrubě namletou žitnou mouku, semínka, sůl, promíchám a naleju trošku studené vody, aby mě vzniklo hustší těsto. do vroucí polévky budu "házet"noky. Jak je udělám? Jednoduše. Vezmu čajovou lžičku, namočím jí do vroucí polévky a naberu směs na lžičku. Hned jí vyklepnu do polévky. Tím, že jsem lžičku namočila do horké polévky, se mi měs nebude lepit na lžičku a budu mít "knedlíčky". někdy se začnou rozvářet, ale to vůbec neva, polévka je pak jakoby zahuštěná. Záleží na tom, jak husté uděláte těsto v misce. Povařím ještě asi 2 minuty - knedlíčky začnou plavat nahoře. V tuhle chvíli už polévku odstavím.

DOCHUCENÍ  A SERVÍROVÁNÍ
Miso budeme přidávat až když polévku odstavíme. Kdybychom ji dál vařili, zničili bychom ty úžasné věci, které obsahuje. 1-2 lžíce misa rozmíchám ve studené vodě, vznikne taková hnědá tekutina (kaše) a tu vliju po polévky. Zamíchám a je hotovo. Můžete ještě přisolit nebo přidat shoyu i miso, vše dle chuti. na talíři je možné ještě posypat něčím zeleným - petrželkou, nějakou jinou natí, semínkama a můžeme servírovat.

Dobrou chuť!

                                                                                  Magdalenka, 7.11.2014


PS: Chcete dostávat recepty, informace o kurzech či jiné inspirace do Vašeho emailu? Přihlaste se pro odběr novinek na stránce www.dotknise.cz  ve formuláři vlevo pod menu. 


Žádné komentáře:

Okomentovat